Quantcast
Channel: Feminity
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3152

Zbohom pigmentové škvrny: Takto sa ich zbavíte účinne rýchlo a hlavne navždy!

$
0
0
Zbohom pigmentové škvrny: Takto sa ich zbavíte účinne rýchlo a hlavne navždy!
Au revoir, pigmentové škvrny, vieme ako sa ich zbavíte navždy
Mon, 13 Aug 2018 04:59:00Krása

Áno, pigmentové škvrny sú strašiakom každej ženy bez ohľadu na vek či typ pleti. Dokážu totiž poriadne potrápiť. Ak neviete, ako si s tmavými miestami na svojej pokožke poradiť, máme pre vás niekoľko tipov.

Každá žena túži po jednom – byť krásna a očarujúca za každých okolností. A obzvlášť v lete si na tom zakladáme o čosi viac. Túžime po „čokoládovej‟ pokožke, a tak neváhame chytať bronz, aj keď vieme, že sa s tým spája riziko vzniku pigmentových škvŕn Kým to však nevidíme na vlastnej koži, nezaoberáme sa tým. A potom to príde – hyperpigmentácie na tvári alebo na tele sú dnes azda najčastejší problém, s ktorým sa stretávajú dermatológovia za zatvorenými dverami ambulancie. Ak je to aj váš prípad, nevešajte hlavu. Poznáme riešenie! 

Mohlo by vás zaujímať: Pozerajte sa na svet cez farebné sklíčka: Tieto trendové okuliare si v lete získajú vaše srdce!

Vyspovedali sme MUDr. Hajnalku Méryovú Faragó – dermatologičku z kliniky zdravia a krásy Interklinik. A prezradila nám nielen to, čo je hlavnou príčinou ich vzniku, ale najmä ako sa ich účinne zbavíte NAVŽDY. 

Prečo sa pigmentové škvrny tvoria? Čo zapríčiňuje ich vznik?

Príčina vzniku pigmentových škvŕn môže byť rôzna: genetická predispozícia, hormonálne zmeny (tehotenstvo, hormonálna antikoncepcia, menopauza), zápalové kožné ochorenia, starnutie. Niekedy však tieto neželané pigmentové škvrny upozorňujú na celkové ochorenia, ako sú ochorenia pečene a obličiek. Hlavným vinníkom však ostáva UV žiarenie, preto najčastejšie vznikajú na odkrytých častiach tela, ktoré sú najviac vystavené slnečnému žiareniu – sú to tvár, dekolt, chrbty rúk. Opaľovaním sa v koži začne vo zvýšenej miere tvoriť pigment zvaný melanín. Časom, keď väčšina opálenia na tele vybledne, zostávajú na pokožke miesta, ktoré nevyblednú. Ide o melanín, ktorý je v daných miestach príliš aktívny. Hyperpigmentácie môžu teda vznikať dvojakým spôsobom – zvýšenou tvorbou kožného pigmentu melanínu alebo zvýšením počtu buniek melanocytov, ktoré tento pigment produkujú. Niektoré kozmetické prípravky s obsahom éterických olejov a celkovo užívané lieky (antibiotiká, metotrexát atď.) zvyšujú citlivosť na slnečné žiarenie. Treba preto dôkladne zvážiť užívanie týchto liekov v letnom období. 

Ako sa dá tento problém riešiť?

Základom liečby je identifikácia a vylúčenie príčiny, ktorá hyperpigmentáciu vyvolala. Hlavnou podmienkou úspešnej liečby pigmentových škvŕn je obmedzenie vystavovania kože slnečnému žiareniu. Ak sa pigment uloží v povrchových vrstvách kože, môžu pomôcť bieliace krémy. Účinnými látkami sú väčšinou kyselina citrónová, kyselina salicylová, vitamín C a extrakt zo žeruchy. Na ošetrenie povrchovo uložených pigmentácií slúži aj chemický peeling. Princípom tohto ošetrenia je zlúpanie hornej vrstvy pokožky. Počas zákroku sa na pokožku aplikuje účinná látka, najčastejšie alfa hydroxy kyseliny, a následne sa neutralizuje. V prípade mikrodermabrázie a tzv. Oxygeneo ide o mechanický peeling pokožky. Odstraňujú povrchové vrstvy kože, zjemnia pigmentové škvrny, ale priaznivý účinok majú aj na vrásky a menšie jazvičky. IPL (intenzívne pulzné svetlo) patrí medzi moderné metódy. Intenzívny svetelný impulz sa absorbuje v koži obsahujúcej pigment a vďaka tepelnej energii dôjde k zničeniu pigmentovej škvrny. IPL pôsobí najlepšie v horných vrstvách kože. Laserové ošetrenia na odstránenie pigmentových škvŕn sa vykonávajú na špecializovaných pracoviskách. Laserový lúč obrovskou energiou zasiahne pigment, ktorý sa následne roztriešti na mikroskopické čiastočky. Tieto čiastočky sú postupne z tela odplavované svojimi prirodzenými mechanizmami. Pigmentácia po zákroku stmavne a po troch až štyroch týždňoch zmizne. Ďalšou z možných metód je tzv. depigmentačná mezoterapia. Ide o metódu, pri ktorej sa  injekčne aplikujeme roztok so zosvetľujúcim účinkom do pokožky viacnásobnými mikrovpichmi. 

Prečítajte si tiež: Manuál balenia na dovolenku: Týchto 5 kúskov vám bude stačiť na dokonalé outfity počas celého týždňa

Čo naozaj funguje v boji proti pigmentovým škvrnám?

Prvým krokom pri riešení pigmentových škvŕn by vždy mala byť konzultácia s kožným lekárom. On na základe lokalizácie, rozsahu a hĺbky uloženia pigmentácie rozhodne, ktorá metóda je pre daného pacienta najvhodnejšia. Napr. na bieliace krémy dobre reagujú pigmentácie, ktoré sa objavili po lete prvý, prípadne druhýkrát a sú uložené povrchovejšie. Pri starších a rozsiahlych pigmentáciách je výsledok menej uspokojivý. Celosvetovo sa odporúča na terapiu pigmentových škvŕn trojkombinácia „TRIAS“ : bieliace krémy (tie na predpis sú oveľa účinnejšie než voľne dostupné), chemický peeling a laserové ošetrenie pomocou IPL. Táto trojkombinácia je potrebná, aby sme zasiahli všetky vrstvy kože, kde sa rozmnožený pigment nachádza. Alfou a omegou je však ochrana pred UV žiarením – vyhýbajte sa pobytu na slnku medzi 10.00 a 15.00 hod., používajte krémy s ochranným faktorom 50+ SPF. 

V akom období ich ošetrovať? Treba dodržať určitú pravidelnosť? Od čoho to závisí?

Najvhodnejšie obdobie na ošetrovanie pigmentových škvŕn sú jesenné a zimné mesiace. Po liečbe totiž nemôže byť pokožka vystavená slnečnému žiareniu, pleť tiež nesmie byť čerstvo opálená, prípadne poranená. Pri všetkých zákrokoch je nutné počítať s viacerými sedeniami, podľa povahy pigmentácie. Zákroky sa vykonávajú ambulantne, po ošetrení sa pacient väčšinou môže zaradiť do bežného života.

Čo si myslíte o rôznych domácich receptoch na „bielenie“?

Z ľudových receptov je známe použitie citrónovej šťavy, jablčného octu, kurkumy atď. Výhodou je dostupnosť a cena týchto produktov. Od domácich receptoch však nemôžeme čakať výrazný efekt. Dokonca veľakrát ide o silné alergény, ktoré v kombinácii so slnečným žiarením môžu vyvolať rôzne kožné zmeny vrátane neželaných pigmentácií. Dnes sa už nájde obrovské množstvo bieliacich produktov na domáce ošetrenie, treba si len vybrať. Najlepšie vám poradí kožný lekár, ktorý stanoví najbezpečnejší protokol ošetrenia. 

Viac zaujímavých rozhovorov nájdete v aktuálnom magazíne FEMINITY LETO 2018, ktorý je práve v predaji

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3152